Obezita ako choroba

Obezita je chronické ochorenie, ktoré už nie je len problémom kozmetickým, ale najmä zdravotným. V súčasnosti je známych niekoľko desiatok ochorení súvisiacich s nadváhou a obezitou a ich pridružených komplikácií.

Vedie k zvýšenému výskytu:

  • cukrovky 2. Typu
  • vysokého krvného tlaku
  • srdcovo-cievnych ochorení (srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda )
  • poškodenia pečene
  • nádorových ochorení (maternica, prsník, hrubé črevo, prostata)
  • inzulínovej rezistencii
  • metabolickému syndrómu
  • spánkové apnoe
  • reflux

Obezita vedie aj k ochoreniam pohybového aparátu (zvýšená mechanická záťaž podporuje vznik artrózy bedrových, kolenných a členkových kĺbov). Nie sú ojedinelé ani kožné komplikácie (ekzémy, kvasinkové infekcie), ako aj psycho – sociálne dôsledky (spoločenská diskriminácia, nízke sebavedomie, depresie, úzkosť). Na Slovensku má problémy s nadváhou a obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí. Nadmerná telesná hmotnosť je spôsobená hlavne nerovnováhou medzi príjmom a výdajom energie.

Určité množstvo tuku v organizme je pre zdravie nevyhnutné.

Sú základnou zložkou bunkovej štruktúry, tvoria najdôležitejšiu energetickú zásobu tela, chránia telo pred stratou tepla a vnútorné orgány pred mechanickým poškodením, ďalej sú z nich vytvárané niektoré hormóny (napríklad pohlavné), žlčové kyseliny a ďalšie významné látky.Tuky umožňujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (vitamín A, D, E a K).

 

Nadbytočný tuk sa však ukladá nie len pod kožu, ale obaľuje aj životu dôležité vnútorné orgány. Nebolí, nevidno ho, ale postupným hromadením spôsobuje vážne zdravotné problémy.

Najčastejšou príčinou je zvýšený príjem na energiu bohatých jedál s vysokým obsahom cukrov a tukov, väčšie porcie takýchto jedál a pomerne nízka fyzická aktivita vďaka sedavému spôsobu života.

Nadváha a obezita u detí

Alarmujúce sú údaje o náraste počtu obéznych adolescentov a detí. Ide o veľmi zraniteľnú populáciu, ktorá si zvýšené riziko rozvoja chronických komplikácií nesie so sebou do dospelosti.

Spomeňme si na našich starých rodičov. Dennodenne náročná fyzická práca s podstatne jednoduchším jedálnym lístkom. Nebolo také jednoduché sadnúť do auta a namiesto chôdze sa rozvážať. Dnešné deti spravidla sedia v škole, potom doma za počítačom alebo pred televízorom namiesto toho, aby sa bicyklovali, naháňali so svojimi rovesníkmi alebo trávili čas s rodičmi v prírode. Až štvrtina detí v u nás trpí nadváhou. 60% prípadov detskej obezity sa nezaobíde bez zdravotných komplikácií.

Redukcia nadváhy, či liečba obezity nie je krátkodobou záležitosťou, ide o beh na dlhú trať.

Hlavnou zásadou je celoživotná úprava stravovania, ideálne v celej rodine. Krátkodobé opatrenia nemajú trvalý účinok. Dôležitá je pravidelnosť v jedle, dostatočný prísun bielkovín, rovnomerné rozdelenie energie a sacharidov počas celého dňa (aby nedochádzalo k hladovaniu a veľkým výkyvom glykémie), primeraný objem tukov s dostatkom vlákniny, vitamínov a minerálov a dostatok fyzickej aktivity.

Zvýšenie fyzickej aktivity má priaznivý vplyv nielen v znížení telesnej hmotnosti, ale aj v zlepšení celkového zdravotného stavu.

Fyzická aktivita nemusí byť súvislá a môže byť vykonávaná aj v rámci stanovenia určitých pravidiel v každodennom živote – nechodiť pravidelne autom, nepoužívať výťahy, časť zamýšľanej cesty verejnou dopravou absolvovať peši a pod. Fyzická aktivita je súčasne prevenciou aterosklerózy a srdcovocievnych ochorení.

Obezita nie je dedičná, dedia sa len nesprávne stravovacie návyky.

Preto je len na Vás, či sa rozhodnete v živote urobiť zmenu životného štýlu v podobe úpravy stravovacích návykov a dopriať si tak viac životnej energie, zdravia a psychickej rovnováhy.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *