Ako nahradím cukor?

STÉVIA

Stévia je viacročná bylina pôvodom z Paraguaja a dorastajúca až do výšky pol metra. Listy stévie obsahujú látky nazývanej steviozid, ktoré sú až 300 × sladší ako sacharóza v podobe bieleho cukru. Výnimočnosť tejto sladkej rastliny tkvie v jej nulovej kalorickej hodnote. Svojimi blahodárnymi účinkami účinne zabíja rôzne druhy baktérií ústnej mikroflóry, čo je jeden z dôvodov, prečo sa stévia používa na výplachy ústnej dutiny. Z vedeckých výskumov vyplýva, že americkí Indiáni konzumujúci túto bylinu takmer netrpeli kazivosťou zubov.

Účinky: podporuje trávenie, pomáha pri pálení záhy, zabraňuje ukladaniu tukov, pozitívne pôsobí pri liečbe akné, zvyšuje mentálnu aktivitu, znižuje únavu, obmedzuje chuť na tabakové výrobky a alkohol, zmierňuje alergické reakcie, má antibakteriálne a antivírusové účinky.

ČAKANKOVÝ SIRUP

Jedná sa o sladidlo novej generácie vyrobené unikátnou patentovanou metódou z koreňa čakanky. Vyniká mimoriadne vysokým obsahom prospešnej vlákniny a glykemickým indexom menším ako 5. Čakankový sirup obsahuje len 5% sacharidov, čo je 10-15 × menej ako obsahuje Agávový sirup a javorový sirup, preto je veľmi vhodný pre použitie pri redukčnej diéte. Čakankový sirup možno použiť nielen na sladenie teplých a studených nápojov, dezertov, sušienok, piškót, zmrzlín, palaciniek a jogurtov. Sirup môže byť použitý aj do teplej kuchyne pre pečenie všetkých typov sladkého pečiva a báboviek.

Pokrmy pripravené s použitím čakankového sirupu originál vykazujú výrazne nižšiu energetickú hodnotu v porovnaní s potravinami obsahujúcimi cukor. Dávkovanie je pri sladení rovnaké ako u medu. Bez lepku, bez laktózy, bez konzervačných látok, bez soli, s vysokým obsahom vlákniny, so zníženou energetickou hodnotou, pre vegetariánov i vegánov. Odporúčané dávkovanie 10-20g denne. Pri nadmernom užití sa môžu vyskytnúť mierne nafukovacie účinky.

XYLITOL – BREZOVÝ CUKOR

Xylitol, teda brezový cukor, je druh prírodného cukru. Chemickou štruktúrou sa jedná o cukrový alkohol, no chuťou a vzhľadom je takmer identický so sacharózou, teda bežným cukrom. V porovnaní so sacharózou má však viaceré vlastnosti, ktoré z neho robia zdravšiu alternatívu. Prirodzene sa vyskytuje v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, no aj v ľudskom tele. Jednou z hlavných výhod brezového cukru je jeho nízky glykemický index, ktorý sa nachádza na hodnote 7. To znamená, že sa pomalšie vstrebáva a iba veľmi málo ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Pre spracovanie xylitolu telom nie je potrebný inzulín, vďaka čomu je vhodný aj pre diabetikov. Brezový cukor navyše obsahuje menšie množstvo energie ako bežný cukor, no má takmer rovnakú sladivosť. Na 100 gramov obsahuje približne 240 kalórií, čo približne o 40% menej. To znamená, že náhradou xylitolom budú Vaše jedlá a nápoje rovnako sladké, no budú obsahovať menšie množstvo energie. V porovnaní s bežnými cukrami má xylitol jednu veľkú výhodu. Nespôsobuje totiž zubné kazy. Baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine ho nie sú schopné metabolizovať, takže v ústach nevzniká kyslé prostredie zodpovedné za narúšanie zubnej skloviny. Práve preto je xylitol často používaný ako sladidlo v rôznych žuvačkách či iných produktoch.

ERYTHRITOL

V Japonsku, ako náhrada cukru sa používa už od roku 1990 na sladkosti. Erythrit je vyrobený z rastlinných cukrov. Nachádza sa v malom množstve v melónoch, hrozne, hubách a fermentovaných potravinách ako je víno či pivo. Erythritol je náhradné sladidlo prirodzene sa vyskytujúce v mnohých druhoch ovocia, ktoré je takisto používané ako náhrada cukru na sladenie mnohých potravinárskych produktov. Ak sa snažíte znížiť svoj príjem kalórií, možno bude aj pre vás tým správnym spôsobom dochucovania svojich jedál či nápojov.

Hlavnou výhodou používania erythritolu je jeho nízky, respektíve nulový, obsah kalórií. Ak sa snažíte schudnúť, udržať si svoju postavu, alebo jednoducho znížiť svoj príjem sacharidov či kalórií, nahradenie cukru týmto sladidlom by vám v tom rozhodne malo pomôcť.

Jednou z ďalších výhod sladenia erythritolom je skutočnosť, že nemetabolizuje s baktériami nachádzajúcimi sa v ústach, vďaka čomu, na rozdiel od bežného cukru, neprispieva k tvorbe zubného kazu. Erythritol má navyše nulový glykemický index a nemá vplyv na hladinu cukru v krvi či hladinu inzulínu. Používanie erythritolu má však aj jednu nevýhodu. Jeho sladivosť je v porovnaní so stolovým cukrom nižšia. Konkrétne býva v závislosti na výrobcoch uvádzaná sladivosť približne 65 – 70 % cukru. Ak teda chcete dosiahnuť rovnaký sladiaci efekt, budete ho musieť používať viac, ako by tomu bolo v prípade použitia bežného cukru. Takisto by sa erythritol nemal používať ako úplná náhrada cukru, keďže jeho nadmerná konzumácia môže u citlivých ľudí vyvolať tráviace problémy.

KOKOSOVÝ CUKOR

Kokosový cukor je veľmi chutné sladidlo vyrobené z nektáru kvetov kokosovej palmy. Je vyrobený veľmi šetrným a prírodným spôsobom, bez použitia chemických konzervačných látok, bielidiel a rafinácie. Takto si cukor zachováva hnedastú farbu spôsobenú stopovými množstvami minerálnych látok a je v BIO kvalite. Výhodou kokosového cukru je nižší glykemický index oproti normálnemu stolovému cukru, čo znamená že po jeho konzumácii nedochádza k tak vysokému nárastu hladiny krvného cukru. Tento bio cukor má veľmi príjemnú chuť podobnú karamelu. Vhodný je na osladenie nápojov a jedál, ale aj na varenie a pečenie.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *